Kalorieindhold i dressingKalorieindhold i dressing / kalorier i dressing / næringsindhold i dressing

Kalorieindhold i dressing

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Aioli / Italiensk hvidløgs-mayonnaise67373.302.701.3
Chili mayonnaise45146.507.300.9
Creme fraiche dressing28127.307.200.8
Dijon sennep15411.603.807.8
Grøn pesto (basilikum)48448.506.904.7
Guacamole dip11909.307.802.0
Guacamole dip krydderimix31801.770.503.6
Mayonnaise71280.0 00.101.1
Mayonnaise, let48751.307.600.5
Remoulade35833.313.400.9
Remoulade, let/light23418.017.501.0
Rød pesto (tomat)34733.106.304.1
Salsa4300.408.501.2
Stærk sennep10505.604.805.6
Sød sennep16305.622.704.8
Thousand Island dressing29125.014.600.7
Tomatketchup9900.223.001.0
Tzatziki10607.805.003.7

Tilbage til Kalorietabel.

I tabellen ovenfor kan du se kalorieindhold i aioli, kalorieindhold i chili mayonnaise, kalorieindhold i creme fraiche, kalorieindhold i dijon sennep, kalorieindhold i grøn pesto, kalorieindhold i guacamole, kalorieindhold i mayonnaise, kalorieindhold i remoulade, kalorieindhold i rød pesto, kalorieindhold i salsa, kalorieindhold i sennep, kalorieindhold i thousand island, kalorieindhold i tomatketchup, kalorieindhold i tzatziki, samt næringsindholdet.

Ovennævnte kalorieindhold i dressing er baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer. Ligeledes er indholdet af henholdsvis protein, kulhydrater og fedt i gram baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer.