Kalorieindhold i færdigretterKalorieindhold i færdigretter / kalorier i færdigretter / næringsindhold i færdigretter

Kalorieindhold i færdigretter

Fødevare pr. 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Aspargessuppe5503.604.001.1
Biksemad m. kylling11003.513.006.0
Biksemad m. oksekød14905.918.004.7
Biksemad m. skinke13505.915.004.4
Boller i karry m. ris11905.813.003.7
Brunch / Dessert pandekager31315.038.006.1
Brændende kærlighed16409.514.704.2
Chili con carne m. ris12404.318.005.8
Coleslaw12409.307.501.4
Flødekartofler, frost12207.211.502.2
Forloren hare m. kartofler og sauce12106.110.505.7
Forårsruller m. kylling16906.519.507.2
Forårsruller m. oksekød16906.719.506.5
Forårsruller uden kød16006.020.504.7
Græskarsuppe m. fløde5503.604.400.9
Græskarsuppe uden fløde1900.204.000.7
Gullaschsuppe4401.604.103.1
Hummersuppe9506.903.100.3
Hønsekødssuppe m. grøntsager2302.100.700.5
Karrysuppe, cremet m. hønsekød9006.305.3 02.6
Karrysuppe m. kokosmælk8206.006.006.0
Kartoffelrösti17308.022.402.2
Kartoffelsalat16011.512.101.6
Kartoffelsuppe5904.107.701.5
Lasagne m. oksekød, tomat og ost12706.010.507.7
Madpandekager21306.731.505.4
Nachos, af 50/50 tortilla chips og revet ost 15-17% fedt36418.232.916.6
Nachos, af 50/50 tortilla chips og revet ost 25-27% fedt40723.033.115.9
Oksekødssuppe m. grøntsager2402.000.500.8
Parisertoast29314.031.010.0
Pastasalat m. fisk / skaldyr13513509.205.8
Pastasalat m. kylling16605.905.906.2
Pizza, Bolognese / Oksekød21707.827.009.1
Pizza, Hawaii20806.527.508.5
Pizza, Margherita21906.231.009.4
Pizza, Pepperoni / Salami24408.830.009.8
Pizza, Salmone / Laks23311.422.209.8
Pizza Vegetar23310.725.609.5
Friturestegte pommes frites, spiseklare35118.742.404.9
Ovnklare pommes frites m. olie, før tilberedning13904.022.702.2
Ovnklare pommes frites m. krydderier og olie, før tilberedning17407.822.502.4
Ovnklare steakhouse pommes frites, før tilberedning12103.420.002.2
Porretærte med bacon24816.019.006.1
Pølsehorn, frost26811.531.509.1
Risengrød, færdiglavet, indkøbt8601.814.002.8
Spaghetti Carbonara16508.716.005.6
Tarteletfyld m. hønsekød9304.807.006.3
Tomatsuppe5402.506.401.2
Æbleskiver28716.330.305.4

Tilbage til Kalorietabel.

I tabellen ovenfor kan du se kalorieindhold i aspargessuppe, kalorieindhold i biksemad, kalorieindhold i boller i karry, kalorieindhold i pandekager, kalorieindhold i brændende kærlighed, kalorieindhold i chili con carne, kalorieindhold i coleslaw, kalorieindhold i flødekartofler, kalorieindhold i forloren hare, kalorieindhold i forårsruller, kalorieindhold i græskarsuppe, kalorieindhold i gullaschsuppe, kalorieindhold i hummersuppe, kalorieindhold i hønsekødssuppe, kalorieindhold i karrysuppe, kalorieindhold i kartoffelrösti, kalorieindhold i kartoffelsalat, kalorieindhold i kartoffelsuppe, kalorieindhold i lasagne, kalorieindhold i madpandekager, kalorieindhold i nachos, kalorieindhold i oksekødssuppe, kalorieindhold i pastasalat, kalorieindhold i pizza, kalorieindhold i pommes frites, kalorieindhold i porretærte, kalorieindhold i pølsehorn, kalorieindhold i risengrød, kalorieindhold i spaghetti carbonara, kalorieindhold i tarteletfyld, kalorieindhold i tomatsuppe, kalorieindhold i æbleskiver, samt næringsindholdet.

Ovennævnte kalorieindhold i færdigretter er baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer. Ligeledes er indholdet af henholdsvis protein, kulhydrater og fedt i gram baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer.