Kalorieindhold i fiskKalorieindhold i fisk / kalorier i fisk / næringsindhold i fisk

Kalorieindhold i fisk

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Aborre, rå8501.300.018.1
Ansjoser i eddike/sukker lage21213.010.013.4
Ansjoser i olielage21609.500.7 24.2
Blæksprutte, rå8100.901.516.4
Damørred, rå14707.800.019.1
Fiskefrikadeller16208.907.712.5
Fiskepinde19507.7 16.015.0
Gedde, rå8801.200.019.0
Havørred, rå11003.300.020.0
Hornfisk, rå11102.700.021.4
Karrysild32425.018.406.8
Kryddersild26514.822.011.3
Kulmule, rå7100.400.016.5
Laksefilet, rå25819.000.021.7
Laksefrikadeller20612.011.712.0
Laksepaté19016.002.509.0
Makrel, rå28924.400.018.1
Makrel i tomat, dåse17312.002.213.4
Marinerede sild24911.926.210.4
Paneret fiskefilet, friturestegt, spiseklar25313.218.815.2
Paneret fiskefilet, frost, før tilberedning16501.825.011.0
Pangasiusfilet, rå6509.001.014.1
Regnbueørred, rå13406.700.018.4
Rød kaviar7603.401.709.3
Rødspætte, rå8701.500.018.2
Røget laks, skiveskåret pålæg17209.500.121.6
Røget makrel28122.800.918.4
Sardiner i olie, dåse24316.601.322.7
Sardiner i tomatsauce, dåse18110.501.520.0
Sennepssild38832.317.706.4
Sild, røget19212.300.020.6
Sild, rå20214.500.018.1
Smørbart kaviar (pålæg)38031.516.009.0
Smørbart makrel guf / kræs, tube17011.307.810.5
Sort kaviar8403.9 01.610.3
Torskefilet, rå8100.6 00.018.7
Torskelever, rå61466.601.005.1
Torskerogn, dåse eller plastbæger10404.901.8 14.0
Torskerogn, rå12002.901.5 21.8
Tun, rå12101.100.0 27.5
Ål, røget32527.800.019.4
Ål, rå31827.700.018.0
Tun i olie, dåse16907.400.125.4
Tun i vand, dåse10700.700.124.9

Tilbage til Kalorietabel.

I tabellen ovenfor kan du se kalorieindhold i aborre, kalorieindhold i ansjoser, kalorieindhold i blæksprutte, kalorieindhold i damørred, kalorieindhold i fiskefrikadeller, kalorieindhold i fiskepinde, kalorieindhold i gedde, kalorieindhold i havørred, kalorieindhold i hornfisk, kalorieindhold i sild, kalorieindhold i laksefilet, kalorieindhold i laksefrikadeller, kalorieindhold i laksepaté, kalorieindhold i makrel, kalorieindhold i paneret fiskefilet, kalorieindhold i pangasiusfilet, kalorieindhold i regnbueørred, kalorieindhold i rødspætte, kalorieindhold i røget laks, kalorieindhold i røget makrel, kalorieindhold i sardiner, kalorieindhold i sort kaviar, kalorieindhold i torskefilet, kalorieindhold i torskelever, kalorieindhold i torskerogn, kalorieindhold i tun, kalorieindhold i ål, samt næringsindholdet.

Ovennævnte kalorieindhold i fisk er baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer. Ligeledes er indholdet af henholdsvis protein, kulhydrater og fedt i gram baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer.