Kalorieindhold i frugterKalorieindhold i frugter / kalorier i frugter / næringsindhold i frugter

Kalorieindhold i frugter, rå

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Abrikos, rå4100.309.400.8
Ananas, rå5500.413.000.5
Appelsin, rå5100.611.500.9
Avocado, rå18315.711.7 01.9
Banan, rå8200.319.001.3
Blomme, rå4300.310.200.5
Cantaloupe, rå3600.208.200.8
Cherimoya, rå7900.617.701.7
Citron, rå3201.105.500.5
Citronskal, rå5100.316.0 01.5
Fersken, rå4700.410.701.0
Figner, rå7800.319.200.8
Frugtsalat, rå5800.413.800.6
Granatæble, rå7500.317.200.3
Grapefrugt, rå4300.309.800.9
Guava, rå4200.511.000.9
Honningmelon, rå2300.205.000.6
Kakifrugt, rå8600.323.000.7
Kaktusfigen, rå3800.509.600.7
Kiwi, rå6000.813.601.0
Klementin, rå4700.212.0 00.8
Lime, rå4100.210.500.7
Litchi, rå7100.416.500.8
Mandarin, rå4800.310.900.9
Mango, rå6700.516.000.5
Nektarin, rå4700.310.601.1
Netmelon, rå2600.205.600.8
Papaya, rå5000.312.000.7
Passionsfrugt, rå8800.723.402.2
Pomelo, rå3800.109.600.8
Pære, rå5400.314.1 00.3
Stjernefrugt, rå2800.3 06.701.0
Vandmelon, rå3800.108.600.8
Vindruer, rå6200.414.700.5
Æble, rå5200.312.900.3

 

Kalorieindhold i frugter, tørrede

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Abrikoser, tørrede27301.359.003.1
Banan, tørrede53834.053.302.2
Dadler, tørrede 31200.571.002.3
Figner, tørrede27300.856.804.0
Frugtstænger, uspecificeret32403.964.802.4
Rosiner32800.6 77.303.0
Svesker25200.455.902.1
Æble, tørrede35101.377.001.9

 

Kalorieindhold i frugter, glas/dåse

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Abrikos i sukkerlage, konserves66 00.116.400.5
Ananas i ananasjuice, dåse6400.315.500.4
Citronsaft, flaske2700.005.000.3
Citronsaft, friskpresset3700.008.600.0
Fersken, konserves7500.218.100.5
Grønne oliven, i salt-lage, glas14015.000.000.8
Grønne oliven, med mandler, glas21020.703.303.0
Grønne oliven, med rød peber, glas12713.500.000.8
Kalamata oliven, i lage, glas25526.500.901.7
Pærer i sukkerlage6500.115.500.2
Sorte oliven, i salt-lage, glas12913.400.200.5
Sorte oliven, soltørrede, i olie, glas35128.019.001.8

 

Kalorieindhold i frugtpålæg

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Figenpålæg / Frugtpålæg316 04.063.002.7

Tilbage til Kalorietabel.

I tabellen ovenfor kan du se kalorieindhold i abrikos, kalorieindhold i ananas, kalorieindhold i appelsin, kalorieindhold i avocado, kalorieindhold i banan, kalorieindhold i blomme, kalorieindhold i cantaloupe, kalorieindhold i cherimoya, kalorieindhold i citron, kalorieindhold i citronskal, kalorieindhold i dadler, kalorieindhold i fersken, kalorieindhold i figner, kalorieindhold i frugtpålæg, kalorieindhold i frugtsalat, kalorieindhold i frugtstænger, kalorieindhold i granatæble, kalorieindhold i grapefrugt, kalorieindhold i guava, kalorieindhold i honningmelon, kalorieindhold i kakifrugt, kalorieindhold i kaktusfigen, kalorieindhold i kiwi, kalorieindhold i klementin, kalorieindhold i lime, kalorieindhold i litchi, kalorieindhold i mandarin, kalorieindhold i mango, kalorieindhold i nektarin, kalorieindhold i netmelon, kalorieindhold i oliven, kalorieindhold i papaya, kalorieindhold i passionsfrugt, kalorieindhold i pomelo, kalorieindhold i pære, kalorieindhold i rosiner, kalorieindhold i stjernefrugt, kalorieindhold i svesker, kalorieindhold i vandmelon, kalorieindhold i vindruer, kalorieindhold i æble, samt næringsindholdet.

Ovennævnte kalorieindhold i fløde og ost er baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer. Ligeledes er indholdet af henholdsvis protein, kulhydrater og fedt i gram baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer.