Kalorieindhold i grøntsagerKalorieindhold i grøntsager / kalorier i grøntsager / næringsindhold i grøntsager

Kalorieindhold i grøntsager, rå

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Agurk, rå1100.102.100.7
Artiskok, rå4600.210.503.3
Asparges, grønne, rå2600.304.901.8
Asparges, hvide, rå2600.304.302.4
Aubergine, rå2000.1 05.000.9
Bladselleri, rå2200.205.200.7
Blandet salat, rå1900.203.601.2
Blomkål, rå2800.404.702.4
Broccoli, rå4500.606.1 05.3
Champignon, rå2200.301.703.1
Chilipeber, rå4500.2 09.502.0
Fennikelknold, rå2300.205.001.4
Forårsløg, rå3300.207.301.8
Græskar, rå1800.104.200.6
Grønkål, rå5901.210.404.7
Gulerod, rå3600.408.800.7
Hovedsalat, rå2200.404.001.3
Hvidkål, rå3000.207.001.2
Hvidløg, rå16000.533.106.4
Iceberg salat, rå16 00.103.201.0
Ingefærrod, rå8200.817.801.8
Jordskokker, rå6500.614.102.1
Julesalat, rå1900.203.801.1
Kartofler, rå8200.318.301.9
Kinakål, rå1800.203.301.3
Knoldselleri, rå3500.308.201.8
Kruset endivie salat, rå1900.203.301.3
Løg, rå4600.310.001.6
Pastinak, rå6300.514.602.1
Peberfrugt, grøn, rå2100.304.600.9
Peberfrugt, gul/orange, rå2600.405.401.1
Peberfrugt, rød, rå3000.406.201.3
Persillerod, rå5500.612.302.3
Porre, rå3800.407.701.9
Rabarber, rå2600.306.800.9
Radicchio, rå2500.304.5 01.4
Radiser, rå1100.102.500.8
Romaine salat, rå1600.303.301.2
Rosenkål, rå5300.509.604.5
Rucola salat, rå2500.703.7 02.6
Rødbeder, rå5100.311.401.7
Rødkål, rå3000.206.501.5
Skalotteløg, rå4600.310.001.6
Spidskål, rå2700.304.902.1
Spinat, rå2600.603.402.6
Sukkerærter, rå4400.407.803.4
Squash, rå1600.202.901.2
Søde kartofler, rå7100.317.001.3
Tomat, rå2600.305.700.7
Ærter, rå7000.712.905.9

 

Kalorieindhold i grøntsager, frosne

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Blomkåls-blanding, fra frost4500.506.202.5
Broccoli-blanding, fra frost3300.802.403.4
Gulerod, fra frost2600.206.300.9
Grønkål, fra frost2800.605.202.1
Løg, hakkede, fra frost2800.106.800.8
Ris-blanding, fra frost9000.518.003.5
Rosenkål, fra frost4700.5 09.503.3
Rodfrugt-blanding, fra frost4000.306.9 01.2
Spinat, fra frost2100.502.902.1
Suppeurter, fra frost3000.403.901.1
Wok-blanding, fra frost4400.307.201.9
Ærter, fra frost7600.713.606.1
Ærter og gulerødder, fra frost5000.806.303.5

 

Kalorieindhold i grøntsager, syltede

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Agurkesalat5900.213.300.6
Asier7000.016.000.3
Syltede Rødbeder7400.215.800.8
Syltet Rødkål8200.317.701.2

 

Kalorieindhold i grøntsager, konserves

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Asparges, dåse1600.102.901.6
Champignon, i salt-lage, glas1900.400.602.2
Chilipeber, konserves2700.106.100.9
Græskar, konserves10500.125.600.4
Grønkål, konserves3200.905.602.2
Gulerod, konserves2300.205.500.6
Kapers, lage3500.603.802.3
Kartofler, glas5800.213.601.4
Peberfrugt, konserves1900.303.900.8
Tomat, hakket/flået, konserves2200.303.901.2
Ærter, konserves7500.814.305.9

Tilbage til Kalorietabel.

I tabellen ovenfor kan du se kalorieindhold i agurk, kalorieindhold i artiskok, kalorieindhold i asparges, kalorieindhold i aubergine, kalorieindhold i bladselleri, kalorieindhold i blandet salat, kalorieindhold i blomkål, kalorieindhold i broccoli, kalorieindhold i champignon, kalorieindhold i chilipeber, kalorieindhold i fennikelknold, kalorieindhold i forårsløg, kalorieindhold i græskar, kalorieindhold i grønkål, kalorieindhold i gulerod, kalorieindhold i hovedsalat, kalorieindhold i hvidkål, kalorieindhold i hvidløg, kalorieindhold i iceberg salat, kalorieindhold i ingefærrod, kalorieindhold i jordskokker, kalorieindhold i julesalat, kalorieindhold i kartofler, kalorieindhold i kinakål, kalorieindhold i knoldselleri, kalorieindhold i kruset endivie salat, kalorieindhold i løg, kalorieindhold i pastinak, kalorieindhold i peberfrugt, kalorieindhold i persillerod, kalorieindhold i porre, kalorieindhold i rabarber, kalorieindhold i radicchio, kalorieindhold i radiser, kalorieindhold i romaine salat, kalorieindhold i rosenkål, kalorieindhold i rucola salat, kalorieindhold i rødbeder, kalorieindhold i rødkål, kalorieindhold i skalotteløg, kalorieindhold i spidskål, kalorieindhold i spinat, kalorieindhold i sukkerærter, kalorieindhold i squash, kalorieindhold i søde kartofler, kalorieindhold i tomat, kalorieindhold i ærter, samt næringsindholdet.

Kalorieindhold i agurkesalat, kalorieindhold i asier, kalorieindhold i syltede rødbeder, kalorieindhold i syltede rødkål, samt næringsindholdet.

Ovennævnte kalorieindhold i grøntsager er baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer. Ligeledes er indholdet af henholdsvis protein, kulhydrater og fedt i gram baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer.