Kalorieindhold i honning/sirup og sukkerKalorieindhold i honning/sirup og sukker / kalorier i honning/sirup og sukker / næringsindhold i honning/sirup og sukker

Kalorieindhold i honning/sirup og sukker

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Agavesirup31500.077.500.0
Ahornsirup / Maple Syrup27000.167.000.0
Blåbærsirup26500.066.000.0
Brun farin39000.097.000.5
Flormelis40000.0100.000.0
Honning33400.082.000.3
Hvidt sukker40000.0100.000.0
Kokossukker / Kokosblomstsukker38500.394.700.9
Rørsukker39600.099.000.0
Sirup31000.077.300.0
Vaniljesukker39000.495.400.2

Tilbage til Kalorietabel.

I tabellen ovenfor kan du se kalorieindhold i agavesirup, kalorieindhold i ahornsirup, kalorieindhold i blåbærsirup, kalorieindhold i brun farin, kalorieindhold i flormelis, kalorieindhold i honning, kalorieindhold i hvidt sukker, kalorieindhold i kokossukker, kalorieindhold i rørsukker, kalorieindhold i sirup, kalorieindhold i vaniljesukker, samt næringsindholdet.

Ovennævnte kalorieindhold i honning/sirup og sukker er baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer. Ligeledes er indholdet af henholdsvis protein, kulhydrater og fedt i gram baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer.