Kalorieindhold i plantebaseret mælk og ostKalorieindhold i plantebaseret mælk og ost / kalorier i plantebaseret mælk og ost / næringsindhold i plantebaseret mælk og ost

Kalorieindhold i plantebaseret mælk og ost

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Alpro Almond Dark Choco4701.307.600.8
Alpro Coconut Original2000.902.700.1
Alpro Cuisine Soya Piskbar27625.609.601.0
Alpro Hazelnut Original2901.603.100.4
Alpro Mild & Creamy Blåbær7602.010.103.6
Alpro Mild & Creamy Kokosnød5503.002.303.9
Alpro Mild & Creamy Lime-Citron7702.009.903.6
Alpro Mild & Creamy Naturel5002.302.104.0
Alpro Mild & Creamy Naturel m. Havre5502.003.003.8
Alpro Mild & Creamy Vanilje7902.1 09.203.7
Alpro Oat Original4301.506.600.3
Alpro Roasted Almond Original2401.103.000.5
Alpro Roasted Almond Unsweetened1301.100.000.4
Alpro Soya Light2701.201.502.1
Alpro Soya Vanilla5401.706.503.0
Kokosmælk, dåse17517.602.801.4
Kokosmælk light, dåse6706.5 01.400.6
Naturli’ Økologisk Havre Drik Original4701.308.100.3
Naturli’ Økologisk Kokos Drik med Calcium2600.904.100.1
Naturli’ Økologisk Mandel Drik m. Ristede Mandler5002.704.901.1
Naturli’ Økologisk Mandel Drik Usødet4002.702.201.1
Naturli’ Økologisk Ris Drik Original5401.111.000.1
Naturli’ Økologisk Soya Cuisine til Madlavning19317.904.403.1
Naturli’ Økologisk Soya Drik Calcium & Vanilje5202.204.003.7
Naturli’ Økologisk Soya Drik Kakao6501.609.103.0
Naturli’ Økologisk Soya Drik Usødet3502.100.103.7
Tofu, naturel, ca. 3% fedt5903.101.2 06.3
Tofu, naturel, ca. 7% fedt11706.801.012.0
Tofu, naturel, ca. 10% fedt15609.802.614.0

Tilbage til Kalorietabel.

I tabellen ovenfor kan du se kalorieindhold i Alpro produkter, kalorieindhold i kokosmælk, kalorieindhold i Naturli’ produkter, kalorieindhold i tofu, samt næringsindholdet.

Ovennævnte kalorieindhold i plantebaseret mælk og ost er baseret på både bestemte mærkevarer og gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer. Ligeledes er indholdet af henholdsvis protein, kulhydrater og fedt i gram baseret på både bestemte mærkevarer og gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer.