Kalorieindhold i sovsKalorieindhold i sovs / kalorier i sovs / næringsindhold i sovs

Kalorieindhold i sovs

Fødevare per 100 g.
Kcal
Fedt (g)
Kulhydrat (g)
Protein (g)
Bearnaisesauce, baseret på olie70078.000.601.6
Bearnaisesauce, fedtreduceret, 14-15% fedt16314.5 06.201.9
Bearnaisesauce, klassisk32833.805.601.1
Bearnaisesauce, pulver33603.3 67.308.3
Barbecuesauce16400.338.700.9
Brun sovs, klassisk11108.906.701.1
Champignonsauce, pulver11307.907.103.2
Hollandaisesauce32635.704.400.7
Mornaysauce, klassisk16813.007.105.2
Mornaysauce, let9504.208.305.5
Rødvinssauce m. fløde6904.307.100.7
Rødvinssauce uden fløde3900.306.600.6
Soyasauce, klassisk7700.003.210.0
Soyasauce, sød19200.443.304.5
Svampe-sauce, cremet3801.605.400.6
Tomatsauce / Pastasauce med basilikum4801.506.701.5

Tilbage til Kalorietabel.

I tabellen ovenfor kan du se kalorieindhold i bearnaisesauce, kalorieindhold i barbecuesauce, kalorieindhold i brun sovs, kalorieindhold i champignonsauce, kalorieindhold i hollandaisesauce, kalorieindhold i mornaysauce, kalorieindhold i rødvinssauce, kalorieindhold i soyasauce, kalorieindhold i svampe-sauce, kalorieindhold i tomatsauce, samt næringsindholdet.

Ovennævnte kalorieindhold i sovs er baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer. Ligeledes er indholdet af henholdsvis protein, kulhydrater og fedt i gram baseret på gennemsnitsværdier af forskellige mærkevarer.